В

а

ж

л

и

в

о

 
 

20 квітня - Всеукраїнський день боротьби з меланомою.

    Загальні відомості

    Меланома розвивається з меланоцитів клітин шкіри, які синтезують меланін. Меланін це пігмент, що визначає колір шкіри людини. Пухлина може виникнути в будь-якому віці, починаючи з підліткового. Останнім часом відзначається зростання захворюваності на меланому. На жаль, це дуже небезпечне злоякісне захворювання, яке важко піддається лікуванню і регулярно забирає життя людей. Оскільки в більшості випадків пухлина локалізується на шкірі, шляхом регулярних профілактичних оглядів її не важко виявити на ранніх стадіях, коли ще можливо лікування.

    Причини захворювання

   Причиною будь-якого злоякісного захворювання є пошкодження ДНК клітин, яке відбувається під дією різних факторів зовнішнього середовища.
До факторів ризику розвитку меланоми відносяться:
  - спадкова схильність;
  - надлишкова інсоляція;
  - наявність великої кількості родимок (невусів) - доброякісних пігментних утворень на шкірі;
  - світлий колір шкіри, руде волосся.

Передраковими захворюваннями є диспластичні і вроджені невоклітинні невуси.

Melanoma

    Симптоми

   Досвідчені лікарі добре розбираються в патологічних елементах і новоутвореннях на шкірі, але для пересічного громадянина більшість пігментних змін здадуться звичайної родимкою. Для того, щоб не пропустити наявність меланоми, слід знати кілька характерних рис цього захворювання:
- асиметричність форми – краї мають неправильну, іноді зубчасту форму;
- зміна забарвлення - колір меланоми зазвичай відрізняється наявністю сірого, чорного, блакитного, рожево-червоного і інших відтінків. При цьому слід враховувати, що будь-яка зміна кольору родимих плям повинна насторожувати і викликати необхідність обстеження;
- зміна розміру - для меланоми характерні розміри більше 6 мм в діаметрі.
Перші ознаки меланоми збільшення розмірів пігментної плями і зміна забарвлення. Пізніше можуть з'являтися кровоточивість і виразка.
На початкових стадіях захворювання може протікати безсимптомно. При появі метастазів виникає нездужання, схуднення, погіршення зору, болі в кістках.

    Діагностика меланоми

    Діагностикою меланоми займається лікар-онколог. Залежно від розмірів і локалізації підозріле новоутворення або січуть цілком, або виробляють біопсію. Отриманий матеріал направляють на гістологічне дослідження.
Для визначення стадії захворювання проводять УЗД, сцинтиграфію або комп'ютерну томографію лімфатичних вузлів, печінки, легенів, кісток, головного мозку і ін.

    Профілактика

    Профілактика меланоми зводиться до обмеження перебування на сонці. Людям із групи ризику рекомендують користуватися сонцезахисними засобами з коефіцієнтом захисту не нижче 15, носити капелюх і світлу закритий одяг.
Деякі типи меланом мають чітку спадкову схильність, тому якщо у когось з ваших родичів коли-небудь була діагностовано меланому, слід регулярно проходити обстеження у дерматолога.

    Метастазування

Меланома характеризується бурхливим і раннім метастазуванням. Найчастіше метастазами уражаються регіонарні лімфатичні вузли. Гематогенні метастази можуть виникнути в будь-якому органі, але найчастіше уражаються легені, печінку, кістки і головний мозок. При наявності віддалених метастазів прогноз вкрай несприятливий.

      Лікування меланоми

    Що можете зробити ви

    При підозрі на наявність меланоми слід негайно звернутися до дерматолога. У разі необхідності пацієнта направляють до лікаря-онколога.

    Чим допоможе лікар

    Лікування меланом представляє важке завдання через бурхливої, рано наступаючої дисемінації. Воно повинно проводитися тільки в умовах спеціалізованої установи. Лікування меланоми переважно хірургічне. На 1-2 стадіях проводять радикальне висічення меланоми із захопленням здорових тканин (від 0,5 до 2 см навколо меланоми). Іноді доводиться вибірково видаляти регіонарні лімфатичні вузли. Хіміотерапія і променева терапія використовуються на додаток до хірургічних методів на пізніх стадіях захворювання.

Бережіть себе! Проходьте щорічно профілактичні медогляди!
Головний лікар КЗ «ЦПМСД №7» О.М. Власова

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по УОЗ

8(0512) 50-13-02
Цілодобові консультації населенню міста з питань медичної допомоги надає старший черговий лікар зміни швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
Телефон довіри УОЗ м. Миколаєва
щоденно (понеділок-п'ятниця) з 8:30-17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com