В

а

ж

л

и

в

о

 
 

girl      24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров‘я відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

      Прийнята ВООЗ програма передбачає покінчити з цією хворобою до 2035 року. Проте поки що Україна перебуває серед світових лідерів за поширенням туберкульозу і його стійкої до ліків форми.

      Туберкульоз сьогодні - це вже не хвороба маргіналізованих верств населення, а небезпека, яка стосується кожного. Наразі Україна - на другому місці в Європі за захворюваністю на туберкульоз (із розрахунку кількості хворих на 100 000 людей). На першому - Росія. Майже кожен четвертий випадок туберкульозу в Україні - це мультирезистентний туберкульоз (МРТБ). За кількістю хворих із такою формою туберкульозу ми є одним зі світових лідерів. Крім того, кожен п'ятий хворий на туберкульоз є носієм ВІЛ.

    Чому в Україні склалась така ситуація, чому хворобу досі не вдається спинити вакцинацією та як уберегтись від туберкульозу?

  •     Що таке туберкульоз?

Туберкульоз - це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. Мікобактерія також відома як паличка Коха, за ім'ям відкривача. Вона передається повітряно-крапельним шляхом, коли уражена людина кашляє чи чхає. Зазвичай, туберкульоз вражає легені, рідше - нирки або спинний мозок. Заразною є лише легенева, відкрита форма туберкульозу. Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною. Наразі в Україні смертність від туберкульозу становить близько 10%.

  •     Чому хтось хворіє, а хтось - ні?

Для зараження туберкульозом достатньо десятьох бактерій. Але чи призведе зараження до хвороби, залежить від нашого імунітету. 90-95% людей не захворіють. Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись або прихована інфекція, або туберкульоз. Інколи від зараження до прояву хвороби минає рік. Чому в 5-10% імунна система не спрацьовує? Цьому є кілька причин: мікобактерії вміють уникати знищення і впливати на імунну відповідь, а розвитку туберкульозу значно сприяють ВІЛ-інфекція та навіть брак вітамінів А і D.

  •     На який саме туберкульоз більше за все хворіють люди?

У 90% людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень – відкриту і незаразну – закриту. Заразна – людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, а за закритої форми в харкотинні не виявляють мікобактерії, зазвичай такі пацієнти взагалі не кашляють. Закрита форма – це, як правило, рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення. Відкрита форма – це пізніша стадія, коли вже виявляються великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини.

  •     Коли варто терміново бігти до лікаря?

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких ознак. У цей період мікобактерія починає розмножуватися у легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити чи сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органа набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються: кашель, що триває понад 2-3 тижні, рясне потовиділення вночі, слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищення температури тіла до 37 і більше без видимої причини, що триває понад тиждень. За наявності хоча б кількох із перерахованих симптомів треба звернутися до сімейного лікаря для обстеження.

  •     Чи ефективна вакцина від туберкульозу?

Щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ в Україні роблять немовлятам на третій день життя. Ця вакцина ефективно захищає дітей від туберкульозного менінгіту і дисемінованого (розсіяного) туберкульозу. У березні 2017 року в Україні трапився випадок, коли від туберкульозного менінгіту померла невакцинована дитина. Проте, захист дорослих від туберкульозу легень є ненадійним, і з віком він слабшає. Ефективність БЦЖ при захисті дорослих людей оцінюють як 60%. Слід пам'ятати, що БЦЖ може зумовлювати у вакцинованих людей хибно-позитивний туберкуліновий тест - збільшена реакція Манту за відсутності хвороби. У США від туберкульозу прищеплюють лише певні категорії людей, але масова вакцинація не запроваджена. БЦЖ це єдина безпечна доступна наразі вакцина. На сьогодні 16 нових вакцин від туберкульозу проходять клінічні дослідження. Перспективними вважають вакцини, які люди будуть вдихати.

  •     Як туберкульоз пов'язаний із ВІЛ?

Серед причин високої захворюваності на туберкульоз в Україні називають такі: поширеність ВІЛ-інфекції, передача збудників в пенітенціарних закладах, невчасна діагностика, уникнення лікування, поширеність штамів із множинною стійкістю до антибіотиків. ВІЛ-інфекція відкриває перед туберкульозом двері. ВІЛ вражає саме ті клітини, що мали б зробити правильні налаштування імунної системи і запустити знищення бактерій. Туберкульоз став причиною половини смертей людей із діагнозом СНІД в Україні. Кількість випадків одночасного зараження ВІЛ і туберкульозом в Україні сьогодні зростає. Люди можуть бути носіями ВІЛ і туберкульозу, і, не здогадуючись про свій стан, поширювати інфекцію. Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих людей може мати атипову форму, яку важко виявити за допомогою традиційних тестів - флюорографії легень та бактеріального посіву мокротиння. ВООЗ рекомендує людям, що живуть із ВІЛ, щоквартально робити аналізи на туберкульоз і вживати запобіжну терапію.

  •     Скільки часу лікується туберкульоз?

Для лікування чутливого туберкульозу знадобиться 6 – 8 місяців, мультирезистентного (МРТБ) - до 18 місяців та навіть більше.
Скільки коштує лікування на туберкульоз?

В Україні лікування туберкульозу – безкоштовне.

  •     Як лікується туберкульоз з високою стійкістю до ліків ?

Туберкульоз із надзвичайною стійкістю виникає у випадках, якщо пацієнт кілька разів починав і кидав лікування. Тоді вже важко підібрати лікування. У світі досить вузький спектр препаратів для лікування таких форм туберкульозу.

  •     Як можна запобігти туберкульозу?

Єдиного способу захисту нема. Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція. Людям радять бути уважними до симптомів туберкульозу - тривалої підвищеної температури (37◦ С), кашлю і нічної пітливості. Також варто здати аналіз в разі тісного контакту із хворими. Вакцинація захищає дітей і допомагає дорослим протистояти інфекції. Профілактика ВІЛ та вчасне виявлення цього вірусу також суттєво підвищують шанс не захворіти на туберкульоз. Якість харчування також може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Брак вітамінів А і D суттєво підвищує розвиток хвороби. Туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування.

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по УОЗ

8(0512) 50-13-02
Цілодобові консультації населенню міста з питань медичної допомоги надає старший черговий лікар зміни швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
Телефон довіри УОЗ м. Миколаєва
щоденно (понеділок-п'ятниця) з 8:30-17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com