В

а

ж

л

и

в

о

 
 

      Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) - прогресуюча хронічна патологія, основою якої є дифузне ураження бронхіального дерева. За даними ВООЗ, у світі нараховують близько 80 млн. хворих із цією патологією, при чому число випадків захворювання серед населення постійно збільшується. В Україні смертність від ХОЗЛ двічі вища, ніж від туберкульозу легень.
Основним симптомом ХОЗЛ є задишка, що виникає внаслідок утруднення проходження повітря бронхами. Характерний також кашель, що супроводжується виділенням мокротиння, кількість якого збільшується після нічного сну. Часто ХОЗЛ називають "мовчазним ворогом", оскільки воно розвивається непомітно. Задишка у пацієнтів із ХОЗЛ на початку захворювання виникає лише під час швидкої ходьби, бігу та фізичної роботи. За тривалого перебігу захворювання задишка починає турбувати і в стані спокою, що часто призводить до інвалідизації хворого.
      Основним чинником ризику ХОЗЛ є куріння. Щоб вирахувати, наскільки куріння небезпечне для кожного пацієнта, було розроблено коефіцієнт Пака. Для підрахунку цього коефіцієнта слід помножити число пачок сигарет, які викурюють впродовж доби (по 20 сигарет у пачці), на кількість років, упродовж яких людина курить. Люди, у яких коефіцієнт складає 10 і вище, мають дуже високий ризик захворіти на ХОЗЛ, причому ризик тим більший, чим вищий коефіцієнт.


Здебільшого ХОЗЛ починає проявлятися в осіб старше 40 років. У нормі з 18-річного віку людина щорічно втрачає 20 мл об'єму видиху. Легені курців щорічно втрачають 60-80 мл об'єму видиху, внаслідок чого "старіють" передчасно. В 40-50-річному віці легені курця нагадують легені 80-річної людини.
Іншими важливими чинниками ризику ХОЗЛ є несприятлива екологічна ситуація, вдихання виробничого пилу (субмікроскопічні пилові частинки графіту, кадмію, кремнію, вугільний пил), часті респіраторні інфекції.
ХОЗЛ - це хронічне захворювання, яке неможливо вилікувати, але можна затримати його розвиток.
Виділяють 4 стадії/ступеня тяжкості перебігу ХОЗЛ (І/легкий, ІІ/середньої тяжкості, ІІІ/тяжкий та ІV/дуже тяжкий).
Окрім медикаментозного лікування, яке Вам призначив лікар, на всіх стадіях необхідно дотримуватись таких рекомендацій:
1. Киньте курити. Доведено, що у пацієнта, який покинув курити у віці 45 років, об'єм видиху за рік знижується набагато повільніше, ніж у пацієнта, що відмовився від шкідливої звички у 65 років. Пам'яйте, що куріння є доведеним чинником ризику розвитку раку легені. Якщо Ви курите, то для своєчасної діагностики ХОЗЛ слід щорічно проходити спірометричне дослідження та робити простий тест для визначення толерантності до фізичного навантаження, який Ви можете провести самостійно. Для цього впродовж 6 хв. постарайтесь пройти максимальну відстань по рівній місцевості. Здорова людина проходить не менше 600 м. Якщо впродовж 6-хвилинної ходьби Ви пройшли менше 600 м через задишку, зверніться до лікаря - це може бути першим симптомом ХОЗЛ.
2. Уникайте інфекційних захворювань. Для Вас дуже важливою є щорічна вакцинація проти грипу.
3. Порадьтесь з лікарем щодо проходження реабілітаційної програми, спрямованої на збільшення сили та витривалості дихальних м'язів.
4. Уникайте надмірних фізичних навантажень.
5. Не переривайте лікування, призначене лікарем! Пам'ятайте, що препарати, які Ви застосовуєте для контролю ХОЗЛ, не накопичуються в організмі та не зумовлюють звикання! Якщо Ваше самопочуття погіршилось, не пояснюйте це розвитком звикання до медикаментів. Шукайте помилку, якої Ви припустилися, що призвела до загострення (переохолодження, контакт з хворим на респіраторну інфекцію, надмірне фізичне навантаження).
Для загострення ХОЛЗ характерне поєднання трьох клінічних ознак: посилення задишки, поява гнійного мокротиння та збільшення його об'єму. Загострення ХОЗЛ може бути спровоковане розвитком трахеобронхіальної інфекції або впливом несприятливих чинників навколишнього середовища.
Обов'язково зверніться до лікаря у разі появи вищеперерахованих ознак загострення!
Для лікування ХОЗЛ найчастіше призначають аерозольні та порошкові інгалятори та відхаркувальні засоби. Пам'ятайте, що лікування ХОЗЛ має бути пожиттєвим та безперервним. Як правило, використовують один-два препарати, що розширюють бронхи (поєднання препаратів тривалої та короткої дії). Хворим із ІІІ стадією ХОЗЛ призначають також інгаляційні глюкокортикостероїди.
Пам'ятайте, що єдиним ефективним методом лікуванням пацієнтів з ХОЗЛ ІV стадії є трансплантація легень. Проте відмова від куріння та постійне використання призначених інгаляторів покращать якість Вашого життя вже сьогодні та не допустять розвитку тяжких ускладнень.
Пам'ятку підготувала: лікар-терапевт дільничний ЦПМСД № 2 Азнабаєва Л.С.

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по УОЗ

8(0512) 50-13-02
Цілодобові консультації населенню міста з питань медичної допомоги надає старший черговий лікар зміни швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
Телефон довіри УОЗ м. Миколаєва
щоденно (понеділок-п'ятниця) з 8:30-17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com