В

а

ж

л

и

в

о

 
 

aids      1 грудня 1988 року вперше відзначили всесвітній день боротьби зі СНІДом, а у 1996 році ООН об’єднала різні всесвітні організації (дитячий фонд ООН, програму ООН з розвитку, організацію ООН з питань освіти, всесвітню організацію охорони здоров’я), зрозумівши, що проблема ВІЛ-інфекції не лише медична, а й соціальна та освітня. На сьогоднішній день за даними статистики більш ніж 35мільйонів людей страждають ВІЛ-інфекцією. Авжеж профілактика, діагностика та лікування – це справа медичних працівників. Але ВіЛ-інфекція – це й соціальна проблема. Це - низький рівень освіченості населення щодо факторів ризику, методів діагностики та лікування. Адже чимала кількість населення діагноз ВІЛ-інфекція сприймає, як смертний вирок чи проказу. І не володіючи достатнім багажем знань, нажаль, трапляються фатальні випадки: хтось втрачає сім’ю та роботу, хтось, практикує незахищений секс та продовжує розповсюдження інфекції, хтось, почувши діагноз вчиняє суїцид. Прошу приділити цій статі 2 хвилини вашої уваги, щоб зупинитися та знову нагадати собі ключові питання цієї проблеми.

      ВІЛ-інфекція – це антропонозне вірусне захворювання, в основі патогенезу якого лежить прогресуючий імунодефіцит та розвиток вторинних опортуністичних інфекцій та пухлинних процесів. На сьогоднішній день відомо 4 типи ВІЛ-інфекції:
    ВІЛ-1: це найрозповсюдженіший тип;
    ВІЛ-2: відрізняється від ВІЛ-1 в структурі геному;
    ВІЛ-3, ВІЛ-4: рідкісні різновиди вірусу.

      Перш ніж перейти до факторів ризику інфікування, нагадаємо найрозповсюдженіші міфи про ВІЛ.

      ВІЛ-інфекція не передається через рукостискання, поцілунки, укуси комах, сльози, піт, посуд, одяг, спільний туалет чи ванну. Концентрація вірусу у біологічних рідинах як слина, піт, сльози, сеча – мізерно мала, тому інфікування неможливе.
Але якщо справа стосується крові, грудного молока ВІЛ-інфікованої жінки, вагінального секрету, сперми – тоді ризик інфікування високий.

      Фактори ризику інфікування (ризикована поведінка):
- люди, що споживають ін’єкційні наркотики та використовують один шприц чи посуд для приготування наркотику;
- люди, що практикують незахищений секс, особливо анальний секс; жертви сексуального насильства;
- люди, що практикують незахищений секс за багатьма партнерами (працівники секс-індустрії та їх клієнти);
- люди, яким робили переливання неперевіреної донорської крові;
- грудне вигодовування ВІЛ-інфікованою матір’ю дитини;
- недостатня обробка медичного інструментарію або предметів, що можуть контактувати з біологічними рідинами (манікюрні ножиці, бритви, гребінці).

      Знаючи ці фактори та уникаючи ризикованої поведінки цілком можливо вберегти себе та своїх близьких від жахливих помилок, що можуть коштувати їм здоров’я. Але, якщо вірус потрапив в організм, симптоми захворювання проявляються не одразу.
      Інкубаційний період складає від 3-4 тижнів до 1 року. Симптоматика на цій стадії може взагалі бути відсутня. А діагностувати захворювання лише за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) для виявлення нуклеїнових кислот ВІЛ.
      У 50 -90% інфікованих 2 стадія (перших проявів) починається через 3 місяці після інфікування та триває кілька місяців. В крові відмічається зниження рівня CD4-лімфоцитів. За цей час з’являються такі симптоми: слабкість, лихоманка, висипання на шкірі, збільшення лімфатичних вузлів, селезінки, печінки, діарея. Приєднуються вторинні захворювання: ангіна, пневмоцистна пневмонія, герпетична інфекція. Поступово за рахунок модифікації імунної відповіді та надлишку виробництва CD4-клітин, настає 3 стадія – латентна. Вона характеризується повільним прогресуванням імунодефіциту, та появою в крові антитіл до ВІЛ, що можливо діагностувати методом імуноферментного аналізу (ІФА). Тривалість цієї стадії може бути від 2-3 років до 20 і більше. Але поступово імунна система виснажується і наступає 4 стадія – вторинних проявів. В цей час прогресують опортуністичні, інфекційні та онкологічні захворювання. Та якщо ці інфекції матимуть незворотній напрямок, тоді наступає остання 5 (термінальна) стадія, і хворий за декілька тижнів або місяців помирає.
      Саме тому, на різних стадіях захворювання доцільні різні методи діагностики. Найточніший метод – це ПЛР, метод, що дозволяє на ранній стадії виявити інфекцію та розпочати лікування. Після 3-6 місяців після інфікування інформативним буде ІФА антитіл до ВІЛ. Також можна скористатися швидко-тестами, але вони будуть достовірними тільки при достатньому титрі антитіл у сироватці крові.
      При підтвердженні діагнозу ВІЛ-інфекція, пацієнт стає на диспансерний нагляд у сімейного лікаря та у центр профілактики та лікування хворих на СНІД, де йому призначається антиретровірусна терапія (АРТ). Завдяки адекватній терапії, людина з ВІЛ має змогу вести повноцінний спосіб життя, бути безпечною для оточуючих та близьких, мати здорових дітей, покращити якість та тривалість життя.
      Соціальний аспект складається в тому, що іноді в силу недостатньої кількості знань, якихось міфів або власних забобонів, оточуючи відгороджуються від людей з ВІЛ, нав’язуючи їм ганебні ярлики. Стає питання толерантного відношення та зменшення стигмації до таких людей. А це не тільки медична, а й соціальна проблема. Саме тому цією статтею, ми хочемо донести до населення, що проблема ВІЛ-Інфекції існує і варто пам’ятати та запобігати розповсюдженню її. Але також ми має толерантно відноситися до людей з ВІЛ. Бо завдяки адекватній АРТ вони можуть бути повноцінними членами суспільства, незагрозливими для оточуючих та близьких, створювати повноцінні здорові сім’ї.

Бажаємо всім здоров’я!

Зав. сімейної амбулаторії № 5 ЦПМСД № 2 Т.О. Артем'єва

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по УОЗ

8(0512) 50-13-02
Цілодобові консультації населенню міста з питань медичної допомоги надає старший черговий лікар зміни швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
Телефон довіри УОЗ м. Миколаєва
щоденно (понеділок-п'ятниця) з 8:30-17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com