В

а

ж

л

и

в

о

 
 

doctor with 230 150

      На сьогоднішній момент імунізація – єдиний, найефективніший і економічно вигідний захист населення планети від інфекційних захворювань.
      Завдяки цьому світовому досягненню людства щороку вдається попередити близько 3 млн. смертельних випадків у дітей, а у 75 тис. – запобігти тяжким ускладненням інфекційних захворювань.
      Ще з 1798 р. застосовується щеплення, як засіб профілактики (попередження) інфекційного захворювання , коли Едвард Дженер почав робити щеплення від натуральної віспи. А в 1885 р. Луї Пастер створив першу вакцину від сказу.
Анатоксин від дифтерії та правця стали застосовуватись на початку ХХ сторіччя, вакцину БЦЖ – з 2917 р., полівакцину – в 1995 р., вакцину від кору та паротиту – в 60-х роках ХХ ст.

      В Україні діє обов’язкова вакцинація проти 10 інфекційних захворювань: проти туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, коклюшу, правця, НІВ- інфекції, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи.
      В країнах Євросоюзу, США людей вакцинують за календарем, як мінімум від 13 інфекційних захворювань, зокрема проти пневмококової , рота вірусної інфекції, проти папіломавірусу, в США – проти гепатиту А.
     Чому ж, маючи в руках таке світове надбання, здатне зберегти тисячі дитячих життів, в Україні (за даними ВООЗ) в 2016 р. рівень вакцинації був нижче 50 %.
Такі низькі показники мають Нігерія, Сирія, Сомалі, Південний Судан, Чад.

      Чому має місце в ХХІ сторіччі смерть дитини від правця?

      Які ж причини ситуації, що склалась навколо імунізації ?
  - необгрунтоване поширення неправдивої, неповної інформації про шкоду вакцини в ЗМІ, соцмережах;
  - недостатність знань, інформації у пересічних громадян про процес імунізації, інфекційні захворювання від яких проводяться щеплення, про вакцини, післявакцинальні реакції;
- нормативно – правові колізії при допущенні не щеплених дітей в організовані дитячі колективи;
відсутність чіткої позиції держави в цьому питанні;
- недостатній рівень знань медичних працівників і, як наслідок, недовіра населення медикам на користь соцмереж.

      Давайте розглянемо деякі поняття, які дадуть змогу батькам розібратись і розуміти, що ж відбувається з їхньою дитиною в момент вакцинації.

      Вакцинація полягає у введенні конкретного в неагресивній формі збудника, але в імуногенній дозі, яка достатня для стимуляції захисної імунної відповіді та формування імунної пам’яті дитини.
      Введення вакцини моделює ситуацію в природі, коли організм зустрічається вперше з збудником інфекційного захворювання. В цьому випадку дозу, агресивність його неможливо контролювати або спрогнозувати. Для вироблення ефективного захисту організмом дитини необхідно 7-12 днів. Тому захворювання протікає в тяжчій формі , може привести до ускладнень, а часом і до летального випадку.
      А при зустрічі вакцинованої дитини з бактеріями або вірусами – збудниками інфекційної хвороби, організм вже «знайомий» з ними і готовий до боротьби з першої хвилини. І якщо, вакцинація не захистить від інфекційного захворювання, то попередить ускладнення, небезпечні для життя і сприяє легшому перебігу небезпечного інфекційного захворювання.

      Тому інфекційні хвороби, від яких захищають вакцини за календарем щеплень називаються «керованими»:

      Туберкульоз останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні. Найбільш ефективним методом профілактики є вакцинація БЦЖ новонароджених, яка захищає дитину від тяжких форм захворювання, таких як туберкульозний менінгіт, дисемінований туберкульоз легень.
      Гепатит В. Слід зазначити, що вакцину проти гепатиту В називають першою протираковою вакциною. У дітей, що народились від жінок-носіїв гепатиту В,інфекція в 95% набуває хронічного перебігу(часто безсимптомного) і приводить уже в зрілому віці до цирозу або раку печінки. Тому щеплення новонароджених проти гепатиту В запобігає розвитку цієї інфекції та є профілактикою цирозу і раку печінки.
Кашлюк – інфекційне захворювання дихальних шляхів , яке у 25% хворих дітей першого року життя супроводжується зупинкою дихання , запаленням легень, а в 3% може виникнути енцефаліт, судоми. Діти, що перехворіли в ранньому віці, можуть відрізнятись від однолітків в психічному розвитку.
      Гемофільна інфекція. Збудником є гемофільна паличка,яка найбільш небезпечна для дітей до 5 років. Значну роль вона відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, отиту. Збудника відрізняє стійкість до більшості АБ препаратів, тому захворювання протікають в тяжкій формі.
      Правець – гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через уражені шкірні покриви та слизові оболонки. Збудник розмножується в ґрунті. Це тяжке захворювання з судомами, яке в тяжких випадках закінчується летально.
      Дифтерія. Гостре інфекційне захворювання, яке характеризується тяжким перебігом : інтоксикацією, утворенням характерних плівок на слизових дихальних шляхів, ураженням нервової та серцево-судинної систем. У випадку токсичної форми смерть настає від задухи, зупинки серця. Тоді ,як ефективність сучасних вакцин складає 95 – 100%.

      Поліомієліт. Захворювання передається через брудні руки, забруднені харчові продукти, повітряно-крапельним шляхом. Вірус поліомієліту вражає нервові клітини , що викликає паралічі. Паралітична форма поліомієліту невиліковна.
Кір. Викликається вірусом повітряно-крапельним шляхом, який є надзвичайно заразний. Характеризується тяжким перебігом та ускладненнями , такими, як енцефаліт, пневмонія. В 2017 році в 15 регіонах України зареєстровані випадки захворювання на кір. За 6 місяців в Одеській області зареєстровано 344 випадки, з низ більше 70% це діти. У дорослих кір протікає в тяжкій формі.
      Дві дози в 1 і 6 років забезпечать довічний захист від хвороби!
      Паротит. В народі цю хворобу називають « свинка». Характеризується ураженням слинних залоз, підшлункової та статевих залоз. Може вражати нервову систему, викликати менінгіт, глухоту. У чоловіків здатна викликати безпліддя.
Краснуха. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. У більшості протікає легко, характеризується висипкою, незначною гіпертермією. Небезпека цієї інфекції полягає в тому, що при інфікуванні вагітної жінки зростає ризик народження дитини з грубими вадами розвитку – сліпота, катаракта, глухота, вроджені вади серця.

      Шляхи введення вакцин:

в своїй більшості вакцини вводяться парентерально (внутрішньом,язово, внутрішньошкірно). Жива вакцина проти поліомієліту вводиться перорально – капається в рот.

      Види вакцини :

«Живі» вакцини – містять живий ослаблений мікроорганізм. До таких вакцин належить вакцина БЦЖ проти туберкульозу та вакцини проти поліомієліту, кору, паротиту, краснухи.
Інактивовані вакцини – містять вбитий цілий мікроорганізм.
Є поняття вакцинація, є – ревакцинація .
Ревакцинація спрямована на підтримку імунітету, що створений завдяки вакцинації. Повторне введення сприяє підвищенню стійкості організму до збудника.
«Турова» вакцинація – це одномоментна початкова імунізація населення для швидкого переривання ланцюга передачі інфекції за різкого підвищення захворюваності.
Від чого залежить ефективність вакцинації?
- від характеристик вакцини(доза, чистота препарату, кількість введень);
- від стану організму (стан імунної відповіді, спадковість, стан організму в даний момент, наявність хронічних, генетичних захворювань;
- чинники впливу зовнішнього середовища (харчування, побут, клімат).
Найвища ефективність вакцинації можлива в разі дотримання вікових термінів згідно календаря щеплень.

    Важливим є поняття «колективний» імунітет. Чим більше людей мають імунітет до тієї чи іншої хвороби, то меншою є вірогідність виникнення захворювання та розвитку епідемії, зокрема в дитячому організованому колективі. Колективний імунітет, якщо він не менше 95%, захищає невелику кількість не щеплених дітей, які мають проти покази до вакцинації.
    Останнім часом зросла кількість людей, які відмовляються від щеплень своїм дітям.
    Через відмови батьків від імунізації дітей, низький відсоток охоплення щепленнями, знижується ефективність вакцинації та створюються передумови формування небезпечної ситуації і впливає на результати основної мети імунопрофілактики – захисту як окремих осіб, так і всього населення від «керованих» життєво небезпечних інфекцій.
Найбільший страх у батьків викликає післявакцинальний період. Що чекати після введення вакцини.? Незважаючи на безпечність сучасних вакцин, жодна з них не може абсолютно повністю виключити ризик розвитку післявакцинальних реакцій та ускладнень, як власне і любий лікарський препарат.
    Що таке післявакцинальна реакція – це прогнозовані нестійкі зміни (підвищення температури, неспокій, почервоніння) в стані здоров’я деяких дітей , які можуть відмічатися протягом 2-3 днів після щеплення. Тому медичний працівник при заповненні інформованої згоди перед щепленням попереджає батьків про можливість таких змін , тримає на контролі перебіг післявакцинального періоду.
     Післявакцинальні ускладнення можуть виникнути при умові дотримання алгоритму імунологічного процесу внаслідок індивідуальної непередбаченої реакції організму. Тяжкі ускладнення, такі як анафілактичний шок в перші 30 хвилин після вакцинації, виникають вкрай рідко – 1 випадок на 1 млн. введених доз. Тому треба після вакцинації не менше 30 хвилин знаходитися під наглядом медпрацівника, щоб вчасно надати кваліфіковану допомогу в разі необхідності.
Не всі зміни в стані дитини після вакцинації є реакціями на вакцину. Частіше початок гострого захворювання збігається в часі.
     Моніторинг(відслідковування ) побічних реакцій здійснюється Державним експертним центром МОЗ України.
В минулому році Україна почала застосовувати вакцину АКДП Індійського виробництва, після чого в ЗМІ з,явилось багато повідомлень про нібито часті випадки побічних реакцій. Всі випадки аналізуються, реєструються і реакцій не стало більше .
      При проведенні щеплення ризик виникнення ускладнення є мінімальним в порівнянні з ризиком виникнення тяжких ускладнень при інфекційних захворюваннях.

      Процес вакцинації – важливий етап в житті кожної дитини та її сім,ї..

     Спільними зусиллями лікаря та батьків цей процес пройде безболісно і з відповідальністю за здорове майбутнє вашої дитини.
      «Якщо лікар врятував одне життя, йому вдячні. Якщо він врятував сотні чи тисячі життів – на нього моляться, а якщо він рятує сотні тисяч життів шляхом профілактики захворювань – це найбільше невдячна справа.» На наших плечах, шановні колеги, лежить ця невдячна ноша, але вона того варта, бо від цього залежить здорове, щасливе майбутнє наших дітей і гордість за свою професію та місію.

Заступник з охорони материнства
й дитинства ЦПМСД № 2 Довбуш Т.М.

bann comin

Гаряча лінія УОЗ Миколаєва

tel

8(0512) 37-32-28
Черговий по УОЗ

8(0512) 50-13-02
Цілодобові консультації населенню міста з питань медичної допомоги надає старший черговий лікар зміни швидкої медичної допомоги

8(0512) 37-11-63
Телефон довіри УОЗ м. Миколаєва
щоденно (понеділок-п'ятниця) з 8:30-17:00

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Нове на сайті

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com